راهنمای نویسندگان

بسمه تعالی

 

نشریه تخصصی 'مدیریت آب و آبیاری' مقالات تحقیقی (Research Papers)، مقالات مروری (Review Papers) و گزارش های فنی (Technical Notes) در زمینه مدیریت منابع آب (سطحی و زیرزمینی)، مدیریت عرضه یا تقاضای آب کشاورزی، مدیریت آب در مزرعه، مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی و مدیریت رواناب سطحی را بررسی کرده و در صورت تایید چاپ می کند. 

 

توجه: "پیرو نامه شماره 8856541 مورخ 1401/05/24 مدیر کل خدمات پژوهشی و انتشارات دانشگاه تهران، دفتر مجله مدیریت آب و آبیاری قبل از هر گونه اقدام بر مقالات دریافتی اقدام به بررسی تکمیل بودن دو مورد ذیل می نماید، لذا به نویسندگان محترم توصیه می گردد حتما قبل از نهایی کردن ارسال مقاله، از کامل بودن دو مورد ذیل اطمینان حاصل نمایند: 
۱. گزینه orcid برای تمامی نویسندگان اجباری است. لذا ضروری است در سایت https://orcid.org  ثبت‌نام انجام گیرد.
۲. ثبت اطلاعات در قسمت affiliation در قسمت ناشر شامل «بخش، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور (Department, Faculty, University, City & Country)» اجباری است. در صورتی که نویسنده مقاله غیردانشگاهی باشد، ذکر «مؤسسات غیردانشگاهی، مؤسسه، شهر و کشور» الزامی است. همچنین ضروری است برای مقالات فارسی، اطلاعات انگلیسی نویسندگان ثبت و به روزرسانی شود.
* شایان ذکر است که گواهی پذیرش مقالات داوری شده نیز منوط به تکمیل دو مورد فوق می باشد. "

 

توجه

به استحضار نویسندگان محترم می رساند، با عنایت به آیین نامه مورخ 1401/02/24 وزارت عتف، جهت انجام مراحل داوری مبلغ 000/ 000/ 2 ریال (دو میلیون ریال) و در صورت پذیرفته شدن آن 000/ 000/ 4 ریال (چهار میلیون ریال) دیگر برای تامین بخشی از هزینه های چاپ از نویسندگان دریافت می گردد.

از نویسندگان تقاضا می شود قبل از واریز مبلغ مربوط به مراحل داوری، مقاله خود را طبق راهنمای نشریه تنظیم و از طریق سامانه ارسال نمایند. پس از بررسی اولیه مقاله توسط سردبیر، در صورتی که محتوای آن از نظر موضوع هماهنگ با اهداف نشریه بود، به نویسنده مسئول مکاتبات اطلاع داده خواهد شد تا نسبت به واریز وجه داوری اقدام و اسکن فیش را از طریق سامانه ارسال نمایند. خواهشمند است تا قبل از دریافت نامه الکترونیکی از طرف دفتر نشریه، هیچ گونه وجهی به شماره حساب اعلام شده واریز نشود. بدیهی است مقاله ارسال شده پس از دریافت فیش، وارد مرحله داوری خواهد شد.

لازم به توضیح است که وجه واریزی به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد.

توجه: مقتضی است توجه لازم مبذول شود که در فیش های ارسالی پرداخت هزینه در سامانه، وضعیت تراکنش موفق ذکر شده باشد.

شماره حساب جهت واریز هزینه داوری و چاپ:

(شماره شبا: IR۸۳۰۱۰۰۰۰۴۰۰۱۰۷۰۱۰۳۰۰۶۸۲۵‌‌‌‌‌‌‌ عهده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به نام حساب در آمدی دانشگاه تهران)

شناسه واریز مرحله داوری: ۳۱۷۰۷۰۳۷۴۱۴۰۱۰۷۰۰۰۰۰۰۰۰۸۰۹۰۲۰۴

شناسه واریز مرحله انتشار: ۳۵۲۰۷۰۳۷۴۱۴۰۱۰۷۰۰۰۰۰۰۰۰۸۰۹۰۲۰۲

 

 

 روش نگارش:  

 قلم تیترها: B Zar Bold 12  

قلم متن: B Lotus 12

 قلم مطالب انگلیسی متن: Time New Roman 10

 عنوان شکل ها و جدول ها: Time New Roman 10

 مطالب داخل شکل ها و جدول ها:  Time New Roman Bold 8

  

 - کلیه بخش­های مقاله با حاشیه دو سانتی­متر حاشیه در هر چهار طرف، با نرم ­افزار Microsoft Word 2007  به بالا تهیه گردد.

 -  برای نوشتن فرمول های ریاضی، از نوار ابزار Equation در Word استفاده شود و نرم افزار خاصی در این زمینه مورد استفاده قرار نگیرد.

 -  تعداد صفحات قابل قبول حداکثر 15صفحه می­ باشد.

 -  موضوع مقاله مرتبط با اهداف مجله باشد. 

 -  ارائه عناوین جداول و شکل­ها و مطالب داخل آن­ها به انگلیسی 

 - معادل انگلیسی زیرنویس­ها در پی نوشت آخر مقاله ارائه شود. 

 - در نگارش مقاله توصیه می ­شود که تا حد امکان از به­ کار بردن واژه­ های بیگانه پرهیز شود. استفاده از واژه ­های مصوب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران که در مجموعه کتاب­های 'فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی' چاپ دانشگاه تهران گردآوری شده، توصیه می ­گردد.

 -  نویسندگان محترم توجه داشته باشند که نویسنده مسئول مقاله، حتماً عضو هیئت علمی باشد و مقاله نیز توسط ایشان ارسال شود.

 -  اسامی و واژه ­های علمی، مکان ­ها، مواد و سایر اصطلاحات خارجی را در متن مقاله به زبان فارسی نگاشته وزیرنویس­های مرتبط در پانوشت آخر مقاله ارائه شود 

 -  در متن مقاله، اعداد صفر تا نه به حروف و اعداد 10 به بالا به عدد نوشته شود (به استثنای اعداد داخل جدول ­ها، شکل­ ها و شماره رفرنس­ های ارائه شده در پایان جمله و شماره­ گذاری فرمول­ ها).

 -  در متن مقاله و چکیده های فارسی و انگلیسی، % به صورت کلمه درصد و Percent نوشته شود. (به استثنای جدول ها و شکل ها)

 -  در مرحله اولیه، جهت ارسال مقاله برای داوری، نیازی به ارائه دو ستونی متن مقاله نیست و مقاله یک ستونی تایپ گردد.

 -  چکیده فارسی و انگلیسی در دو صفحه جداگانه به ­ترتیب در ابتدا و انتهای مقاله ارائه گردد.

 -  در روبروی روابط ارائه شده،  شماره رابطه نوشته شود. برای مثال:  (1) 

 - کادر اطراف نمودارها حذف شود.

 -  میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) و پرانتز () فاصله نباشد و پس از درج علامت، یک فاصله (Space) درج گردد. اصول سجاوندی یا نقطه گذاری (Punctuation) و صفحه آرایی رعایت شود.

 -  فرمول ها شماره گذاری شوند.

 -  ابتدای هر پاراگراف فرورفتگی (Indent) درج گردد.

 - در چکیده فارسی و متن مقاله تاریخ­ها به شمسی و در شکل­ها، جدول­ ها و چکیده انگلیسی به میلادی ارائه گردد.

  -  بخش های مختلف مقاله پاراگراف بندی شود. به عنوان مثال، مقدمه در یک پاراگراف ارائه نشود.

 فایل تعهدنامه و تعارض منافع

 

 

فایل فرم تعهدنامه (کپی رایت) و تعارض منافع را از طریق کلیک روی عبارات دانلود نمایید.

 

  

- اطلاعات خواسته شده به طور کامل برای تمامی نویسندگان درج گردد. درج شماره تلفن همراه و نیز پست الکترونیکی تمامی افراد ضروری می باشد.

-  برای درج مرتبه علمی کلمه عضو هیات علمی کافی نیست. رتبه علمی مربی، استادیار، دانشیار و استاد درج گردد.

-  امضای تمامی نویسندگان در این فرم الزامی است و امضا از طرف دیگران قابل پذیرش نیست. در صورت عدم دسترسی به دیگر اعضا امضای اسکن شده در فایل درج گردد.

-  از درج ایمیل های غیرفعال (Expired) خودداری گردد.

-  فایل تعهدنامه و تعارض منافع به عنوان فایل ضمیمه بارگذاری شوند.

 بخش­های مختلف مقاله:

 قسمت­ های مختلف مقاله به ­ترتیب شامل عنوان فارسی، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، مواد و روش­ ها، نتایج و بحث، پیشنهادها، تشکر و قدردانی (اختیاری)، پی نوشت، منابع مورد استفاده، عنوان انگلیسی، چکیده انگلیسی و کلیدی انگلیسی می­ باشد.

 عنوان، چکیده و کلیدواژه ها (صفحه اول)

عنوان مقاله بایستی کوتاه و از محتوای مقاله برگرفته شده باشد تا برای خواننده قابل درک باشد. عنوان مقاله نباید بیش از 15 کلمه باشد. در عنوان مقاله و چکیده به‌جز در موارد مقیاس‌های استاندارد از کلمات اختصاری استفاده نشود. چکیده فارسی در یک پاراگراف و حداکثر در 250 کلمه ارائه گردد و در بخش چکیده­ های فارسی و انگلیسی، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود.

چکیده باید بیان­گر مسئله، هدف، روش و نتایج تحقیق حاضر باشد. در پایین چکیده، کلمات کلیدی ذکر گردد.  

 - حداقل چهار کلمه کلیدی با معادل انگلیسی (درج شده در چکیده انگلیسی) به ترتیب حروف الفبا (در فارسی و لاتین) نوشته شود.

 - کلماتی که در عنوان مقاله آمده است، نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

 - کلمات کلیدی فارسی و انگلیسی معادل هم باشند.

 - کلمات کلیدی انگلیسی با حرف بزرگ شروع شود.

  مقدمه (صفحه دوم به بعد)

مقدمه در دو صفحه ارائه گردد و در آن ضمن مرور پژوهش­ های پیشین، در پاراگراف آخر هدف پژوهش توضیح داده شود. لازم به ذکر است که حتماً از یافته های علمی جدید در این بخش استفاده شود.

 مواد و روش­ ها 

در این بخش، نحوه انجام پژوهش (شامل منطقه مورد مطالعه، مواد و وسایل مورد استفاده، روش ­های ارزیابی، طرح آماری و نحوه تجزیه آماری داده ­ها) توضیح داده شود.

 نتایج و بحث

نتایج حاصله از پژوهش را می ­توان به صورت جدول و شکل ارائه کرد و فقط تحلیل نتایج را در متن آورد. بعضی از نتایج ساده را می ­توان در داخل متن و بدون ارائه جدول یا شکل ارائه نمود. هر جدول یا شکل بایستی دارای عنوان مشخصی باشد. عنوان باید تا حد ممکن واضح و بیان­گر محتوای جدول و شکل مربوطه باشد، به گونه­ ای که خواننده بدون مراجعه به متن بتواند کلیه اطلاعات مورد نیاز برای درک جدول را مشاهده نماید. برای نوشتن عنوان 'جدول' (یا 'شکل') باید پس از ذکر کلمه 'جدول' (یا 'شکل')، شماره آن و سپس یک نقطه (.) و بعد از آن عنوان جدول (یا شکل)، نوشته شود. تاریخ­ های مورد اشاره در متن جدول ­ها (یا شکل­ ها)، به شمسی تبدیل گردد. همچنین نتایج حاصل از آزمایش با نتایج حاصل از سایر پژوهش‌ها مقایسه شود. تا حد ممکن بایستی موارد اتفاق نظر و یا اختلاف نتایج این پژوهش با پژوهش ­های دیگر در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته و سپس کاربردهای نتایج پژوهش و استنتاج اساسی از آن در قالب یک نتیجه­ گیری کلی ارائه شود.

 جداول و شکل­ ها

 عناوین کلیه جداول و شکل­ها و مطالب داخل آن­ها انگلیسی ارائه گردد. در صورتی که جداول زیرنویس دارند، زیرنویس جداول هم انگلیسی باشند. توجه کنید که تنها اولین واژه از عنوان جداول و شکل ها و مطالب داخل جداول و شکل ها با حروف بزرگ انگلیسی شروع شود. برای نوشتن عنوان جدول (یا شکل) باید پس از ذکر کلمه Table/Figure و شماره آن، یک نقطه و بعد از آن عنوان جدول یا شکل مربوطه نوشته شود. برای مثال عنوان جداول به صورت Table 1. Title و عنوان شکل­ها به صورت Figure 1. Title نوشته شود. همچنین معادل میلادی تاریخ های اشاره شده در متن یا عنوان جداول و شکل­ ها ارائه گردد.

  -  در هر قسمت از مقاله که به یک جدول و یا شکل اشاره شد، بلافاصله پس از اتمام پاراگراف، جدول و یا شکل مربوطه ارائه شود.

 -  عنوان منحنی، نمودار و شکل­ تحت عنوان 'شکل' در زیر آن ذکر گردد (وسط­چین).

 -  عنوان جدول در بالای آن درج گردد (وسط­چین).

 -  داخل متن جدول نبایستی خطوط افقی یا عمودی کشیده شود.

 - هر ستون جدول باید دارای عنوان و واحد مربوط به آن ستون باشد، مگر این­که تمام ستون­ها دارای واحد یکسان باشند که در این صورت باید واحد مربوطه را در عنوان جدول قید نمود.

 - برای بیان توضیح­ های اضافی درخصوص هر جدول، می ­توان از علائم اختصاری مانند *  و ... در متن جدول استفاده نمود و با نشان دادن آن­ها در زیر جدول و ارائه توضیح، اطلاعات لازم را در اختیار خواننده قرار داد.

 -   اشکال کامپیوتری، ترسیمی و عکس ­ها باید کاملاً واضح باشند.

 -  اعداد ارائه شده در جدول ­ها (جهت سهولت در مقایسه) تا یک و یا دو رقم اعشار گرد شوند.

 نتیجه گیری

شامل مهم ترین دستاوردهای پژوهش و ارائه پیشنهادات است.

 تشکر و قدردانی (اختیاری)

 نویسنده(گان) می­ توانند از اشخاص، سازمان­ ها و افراد حقیقی یا حقوقی که امکانات اجرای پژوهش مانند تأمین بودجه، وسائل آزمایشگاهی، صحرایی و غیره را فراهم نموده ­اند و یا در اجرای طرح کمک کرده ­اند، تشکر و قدردانی نمایند. قدردانی از داوران و دیگر نویسندگان مقاله و همچنین درج واژه ­های دکتر و مهندس قابل پذیرش نیست.  

ثبت اختراع

درصورتی­که نویسنده­(گان)، اختراع ثبت شده مربوط به پژوهش دارند، می­بایست در این قسمت نام مخترع، عنوان اختراع ، شماره ثبت و تاریخ ثبت اختراع ذکر گردد.

دسترسی به داده ­ها

چنانچه روش­ های دسترسی دیگری برای دریافت اطلاعات و داده ­ها از نویسنده­(گان) پژوهش وجود دارد، آدرس ایمیل و یا وبسایت مربوطه در این قسمت ارائه گردد.

 پی ­نوشت­

 قبل از بخش منابع، لغات و اصطلاحاتی که لازم است انگلیسی ذکر شوند، در این بخش به ترتیب شماره گذاری انجام شده در متن ارائه شوند.

  منابع 

در بخش 'منابع مورد استفاده'، فقط منابع ذکر شده در متن مقاله مطابق دستورالعمل زیر ارائه شوند. کلیه منابع ارجاع داده شده در متن باید در این بخش آورده شوند.

کلیه منابع ارجاع داده شده در متن و فهرست منابع انتها به صورت انگلیسی ارائه شوند. چنانچه به منابع فارسی ارجاع داده شود، در متن مقاله به نام انگلیسی محققین به همراه تاریخ معادل میلادی اشاره شود و در بخش فهرست منابع انتهای مقاله مطابق دستورالعمل زیر معادل انگلیسی رفرنس مربوطه ارائه گردد. سپس به انتهای مرجع عبارت (In Persian) اضافه گردد. لطفاً توجه داشته باشید منابع انتهای مقاله به ترتیب حروف الفبا ارائه شوند و تنها اولین واژه از عنوان مقالات، کتاب یا گزارش­ها با حروف بزرگ انگلیسی شروع شود.

کلیه منابع ارجاع داده شده در متن و فهرست منابع انتها به صورت انگلیسی به فرمت APA ارائه شوند.

  نحوه رفرنس دهی در متن مقاله

 در پژوهشی توسط (Larsen and Simon (1993 ....

 گزارش (Iran Ministry of Energy (2018 نشان می ­دهد ...

 همچنین (Ropero et al. (2017 اشاره کردند ...

 نتایج پژوهش (2015) Ehsani نشان داد ....

 و در انتهای جمله به صورت زیر ارئه شود:

 (Giannecchini et al., 2007; Huang and Yuin, 2010; Ni, 2015)

    نحوه رفرنس ­دهی در پایان مقاله

 

 مقالات ژورنالی

 

 

Loheide, S. P., & Booth, E. G. (2011). Effects of changing channel morphology on vegetation, groundwater, and soil moisture regimes in groundwater-dependent ecosystems. Geomorphology126(3-4), 364-376.

 Daneshfaraz, R., Hasanniya, V., Mirzaei, R., & Bazyar, A. (2020). Experimental investigating effect of positive slope of the horizontal screen on hydraulic characteristics of vertical drop. Iranian Journal of Soil and Water Research, 50(10), 2499-2509. (In Persian).

 

 

 کتاب

 

Cushing, C. E., & Allan, J. D. (2001). Streams: Their ecology and life. San Diego, CA: Academic Press.

 Takahashi, T., & Das, D. K. (2014). Debris flow: mechanics, prediction and countermeasures. London: CRC press.

 

  پایان­ نامه

 Liang, T. G. (2013). Trading and economic efficiency in selected Victorian water markets in Australia. Doctoral dissertation, Murdoch University, Australia.

  

سند/گزارش از یک سازمان دولتی یا دانشگاه

 

Gray, T. & Tracey, D. (2016). Implementing a trauma informed framework in a disability non-government organization: Research report. Retrieved from Centre for Educational Research, School of Education, Western Sydney University, website: https://www.westernsydney.edu.au

 Australian Communications and Media Authority. (2011). Enduring concepts: communications and media in Australia. Retrieved from https://silo.tips/download/enduring-concepts-communications-and-media-in-australia

 

مقالات کنفرانسی

 Banihabib, M. E. & Laghabdoost-Arani, A. (2014). Multicriteria decision-making for flood management based on sustainable development criteria. In: Proceeding of 7th International Congress on Environmental Modelling and Software Society (iEMSs), 17 June, Brigham Young University, San Diego, California, USA, 1659-1666.

 

 

 

تذکرات مهم:

  -مسئولیت کامل نظرهای ابراز شده در مقاله ­ها و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهش­گران به عهده نویسنده­(گان) مقاله می­ باشد.

 - داوران پیشنهادی از خود دانشکده ای که نویسندگان به آن وابستگی سازمانی دارند انتخاب نشود.

 - اصل مقاله و کلیه تصاویر و نگاره ­های ارسالی در بایگانی مجله نگهداری می­ شود و قابل عودت نیست.

 - مقالاتی که مطابق راهنمای تهیه مقاله مجله تهیه نشده باشند، برای داوری ارسال نخواهند شد.

 - اسامی نویسندگان به همان ترتیبی که در زمان تشکیل پرونده درج گردیده، در زمان چاپ مقاله ارائه خواهد شد و هیچ تغییری در ترتیب و یا تعداد نویسندگان اعمال نمی­گردد.

 - به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشتباه­ های احتمالی، توصیه می­­شود که نویسنده(گان) پیش از ارسال مقاله به این مجله، از همکاران ذیصلاح خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه نموده و کاستی ­های احتمالی را گوشزد کنند.

- هنگام ورود مشخصات نویسندگان جهت ثبت مقاله در سیستم ، از ایمیل آکادمیک نویسندگان استفاده شود. همچنین در قسمت سمت/سازمان به ترتیب اطلاعات زیر برای هر نویسنده در سیستم مجله قید گردد: 

درجه یا سمت سازمانی، گروه آموزشی، دانشکده/دانشکدگان، دانشگاه، شهر، کشور.

 اشکالات متداول در مقالات ارسالی:

 - نام فایل نهایی مقاله (Word)، به اشتباه نام نویسندگان و یا مشخصات آنها است. نام فایل اصلی مقاله، عنوان انگلیسی مقاله باشد.

 - نویسنده از راهنمای تهیه مقالات قدیم استفاده می کنند که قابل قبول نیست.

 - فایل های ارسالی بیش از 2 فایل است و چند بار به صورت Word و Pdf بارگذاری می گردد که در این صورت قابل پذیرش نیست. یک فایل اصلی نهایی (متن مقاله) و فرم تعهد تکمیل شده به عنوان فایل ضمیمه بارگذاری شود.

 - اشکال و فرمول ها ناواضح و ناخوانا است و یا جدول ها طبق فرمت تهیه نشده اند. اشکال و جدول های مقاله باید طبق فرمت نشریه واضح باشد تا در نسخه چاپی و همچنین انتشار الکترونیکی (فرمت Pdf) قابل مشاهده و واضح باشد.

 - در اکثر موارد نحوه رفرنس دهی طبق راهنمای تهیه مقاله نیست. 

 

 نویسنده مسئول مکاتبات می تواند پس از گذشت 15روز از ارسال مقاله، جهت پی­گیری پرونده با نشریه تماس برقرار کند.

به منظور برقراری تماس، ساعات ذکر شده در بخش "تماس با ما" مدنظر قرار گیرد.

                                                                      

 پست الکترونیکی نشریه: jwim@ut.ac.ir

آدرس سایت نشریه: http://jwim.ut.ac.ir  

سامانه نشر مجلات علمی دانشگاه تهران: http://journal.ut.ac.ir